Egzamin na prawo jazdy nie należy do prostych, a i dość łatwo go oblać z błahych powodów. Każde kolejne podejście naraża nas na koszty, dlatego przyszły kierowca stara się przygotować do tego jak najlepiej. Oprócz starannego wyboru szkoły nauki jazdy oraz instruktora warto zadać sobie jeszcze jedno zasadnicze pytanie. Gdzie zdawać egzamin? Polskie prawo nie narzuca w tej mierze żadnych reguł, na egzamin możemy się zapisać w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jak więc dokonać wyboru?
Różnice wyboru dużego i małego miasta
Zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć różne za i przeciw. Zdawanie egzaminu w większym mieście niesie ze sobą wiele korzyści:
- Odnalezienie się w sporym natężeniu ruchu. Szkolenie się z jazdy w korkach także przydaje się w codziennym życiu, ponieważ wymaga od nas nauki skupienia i innej techniki jazdy. Przy nauce w dużym mieście, wyjazd do mniejszego nie sprawi nam żadnych trudności. W drugą stronę jest jednak inaczej.
- Duża liczba pojazdów komunikacji miejskiej (w tym tramwaje). W małym mieście raczej nie ma możliwości odnalezienia się w takim trybie ruchu. Warto przećwiczyć to już na etapie jazd szkoleniowych, by potem już przy zwykłej jeździe nie narazić się na niebezpieczeństwo.
- Możliwość zaznajomienia się z poruszaniem się na rondach wielopasmowych oraz tych poprzecinanych dodatkowo torowiskami.
- Opcja wyćwiczenia technik jazdy na parkingach podziemnych i piętrowych, które bywają wąskie i strome. Dodatkowo parkowanie na wąskich miejscach postojowych, które zdarzają się dość często.
Zdawalność
Warto odnieść się do tego czy zależy nam na tym, aby tylko zdać egzamin czy na tym, aby stać się prawdziwym kierowcą. To nie zawsze idzie w parze, co często widać na naszych ulicach. Najwięcej nauczy nas doświadczenie na drodze, ale wszystko, co zyskamy na kursie jazdy, pozwoli nam takie doświadczenie bezpiecznie zdobywać. Sprawdzenie się w możliwie największej potencjalnej wersji wydarzeń na drodze pomoże nam zbudować pewność siebie za kółkiem. Warto więc nie skupiać się na statystykach zdawalności w poszczególnych miastach a na rzetelnym ćwiczeniu umiejętności jazdy, tak aby wjazd do dużego miasta nie narażał nas na stres czy wypadek drogowy.
W zdobyciu prawa jazdy nie chodzi przecież o samo posiadanie dokumentu, a o umiejętne, rozsądne i bezpieczne korzystanie z możliwości, jakie nam on daje.