Pod skrótem PKK kryje się Profil Kandydata na Kierowcę. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy powinna go mieć!
Zanim zapiszesz się na kurs prawa jazdy, wybierz się do miejskiego wydziału komunikacji, wypełnij formularz i czekaj na założenie PKK. Unikalny numer jest niezbędnym krokiem do uzyskania prawa jazdy.
Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?
PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę obowiązuje od 2014 roku. Zobowiązuje osobę chcącą rozpocząć naukę jazdy samochodem do ubiegania się o elektroniczny dokument zawierający wszystkie jej dane. Numer PKK należy podać w szkole nauki jazdy, a tym samym uzyskuje ona pełny dostęp do informacji o kandydacie.
Ośrodek szkoleniowy na Profilu Kandydata na Kierowcę umieszcza wszystkie najistotniejsze informacje o przebiegu kursu, w tym o pozytywnym zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Dostęp ma także ośrodek egzaminacyjny. Osoba zapisująca się na egzamin państwowy nie musi już składać w wybranym punkcie wielu dokumentów, teleinformatyczny system znacząco upraszcza całą procedurę.
Jak uzyskać PKK?
Wybierz się do miejskiego wydziału komunikacji, wypełnij formularz dostępny w urzędzie, dołącz niezbędne dokumenty i czekaj na założenie konta. Czego dokładnie potrzebujesz?
- Dowód osobisty, paszport lub legitymację szkolną, w przypadku osób niepełnoletnich.
- Zdjęcie – aktualne, kolorowe, 35×45 mm.
- Orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem.
- Orzeczenie psychologa potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, jeżeli ubiegasz się o uprawnienia C, C1, C1+E, C+ E, D, D1, D1 +E, D+ E.
- Ksero prawa jazdy, jeżeli chcesz dodać kolejne kategorie do już posiadanych uprawnień.
Nadanie numeru PKK jest darmowe. Zwykle czas oczekiwania wynosi do 2 dni. W szczególnie skomplikowanych sprawach, proces może wydłużyć się do 2 miesięcy. Jest to jednak rzadkością.
Jeżeli chcesz rozpocząć kurs na prawo jazdy w naszej szkole, zachęcamy do dopełnienia formalności, aby móc zapisać się już przy pierwszej wizycie.